Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich

Zapisz się
do naszego newslettera!

Imię:
Email:

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2019

W dniach 4-5 kwietnia 2019 r. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2019”  w Miejskim Ośrodku Kultury w  Żorach.  Była to już szósta edycja tego trójetapowego  konkursu organizowanego przez Centrum Studiów Kanadyjskich i Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych oraz I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im Karola Miarki w Żorach. Koordynatorką konkursu jest dr hab. Eugenia Sojka. Do Finału zostało dopuszczonych 12 uczniów reprezentujących szkoły z różnych regionów Polski; w półfinale uczestniczyło  70 uczniów wybranych z 1670,  którzy  przystąpili do pierwszego etapu.  Konkurs odbył się on pod patronatem Ministra Edukacji  Narodowej,  Ambasady Kanadyjskiej w Polsce,  Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto,  Rektora Uniwersytetu Śląskiego,  Kuratora Oświaty w Katowicach,  Polskiego Towarzystwa  Badań Kanadyjskich oraz Prezydenta Miasta Żory.

Tegoroczna Komisja Konkursowa składała się z osób reprezentujących Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych UŚ ( dr hab. Eugenia Sojka,  dr Sabina Sweta Sen- Podstawska,  mgr Rafał Madeja) oraz przedstawiciela Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych  Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Tomasza Soroki. Nauczyciele I LO w Żorach zaangażowani  w ten projekt to: mgr Hanna Mrozek,   mgr Beata Kurzeja,  oraz mgr Hanna Oleś.

W pierwszym dniu konkursu finaliści zdawali egzamin ustny oraz  przedstawiali prezentacje multimedialne  na temat „National parks and park reserves and their complex role in the formation of Canadian national, cultural and historical narratives of identity and place.”  Konkurs wygrała Klaudia Stanisz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Nagrodę za najlepszą prezentację otrzymał Bartosz Miernik z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Pozostali laureaci to: Wiktoria Luck z XXII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí w Warszawie,  Aleksandra Rębisz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach,  oraz Gabriel Marques z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Ogłoszenie wyników zostało uświetnione występami muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi uzdolnionych uczniów I LO w Żorach oraz najlepszą prezentacją tegorocznego konkursu. Odczytano list gratulacyjny do laureatów i finalistów od pani Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon,  która spotkała się wcześniej z uczestnikami drugiego etapu konkursu w Sosnowcu.  

Wśród nagród  dla Laureatów Konkursu było pięć indeksów na studia anglistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, oraz wysokie nagrody pieniężne ufundowane przez Prezydenta Miasta Żor- łącznie 6000 zł.  Przedstawiciele władz Miasta Żory, Kuratorium Oświaty, Komisji egzaminacyjnej, Uniwersytetu Śląskiego oraz nauczycieli I LO uroczyście wręczyli laureatom indeksy, nagrody i upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Żory, Ambasadę Kanadyjską w Polsce oraz sponsorów.

Dotychczas w konkursie uczestniczyło 6768 uczniów z całej Polski,  którzy dzięki promocji Uniwersytetu Śląskiego związanej z tym konkursem często decydują się podjąć studia w naszym uniwersytecie.  Inicjatywa ta jest dobrym przykładem współpracy Uniwersytetu Śląskiego ze środowiskiem.  Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie:   http://www.mt-oka.pl/ 

 

Ostatnia aktualizacja strony: 2019-04-11 19:15:44