Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich

Zapisz się
do naszego newslettera!

Imię:
Email:

Finał Ogólnopolskiego Konkursu

W dniach 12-13 kwietnia 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2018”. Do finału  konkursu zostało dopuszczonych 16 uczniów reprezentujących szkoły z różnych regionów Polski. W półfinale uczestniczyło 60 uczniów wybranych z 737 uczestników, którzy przystąpili do pierwszego etapu.

W pierwszym dniu konkursu finaliści zdawali egzamin ustny oraz przedstawiali prezentacje multimedialne na temat: „The role of museums and galleries in the representation of Canada”. Konkurs wygrała Weronika Deneka z I LO im. W. Łukasińskiego z Dąbrowy Górniczej, uczennica P. mgr Renaty Pikiewicz. Uczennica ta otrzymała również nagrodę za najlepszą prezentację.

 
Ogłoszenie wyników konkursu uświetniły występy muzyczne i teatralne uczniów I LO w Żorach oraz wykład zatytułowany „Gods, Victims and Essential Others: Animals in Canadian Literature”, który wygłosiła dr Ewa Urbaniak-Rybicka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, reprezentująca PTBK. Podczas ogłoszenia wyników odczytano listy Pana Jeremy’ego Wallace’a, Chargé d'affaires Ambasady Kanady w Polsce, prof. dr hab. Krzysztofa Jarosza, Dziekana Wydziału Filologicznego UŚ i dr hab. Eugenii Sojki, pomysłodawczyni i głównej organizatorki Konkursu. Wyświetlono także nagranie video z przemówieniem dr hab. Pawła Jędrzejki, kierownika Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Uniwersytetu Śląskiego.
 
Przedstawiciele władz miasta Żory oraz Uniwersytetu Śląskiego uroczyście wręczyli laureatom indeksy na studia w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych, nagrody i upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Żory oraz Ambasadę Kanady w Polsce. 
 
W skład tegorocznej komisji konkursowej wchodzili:
dr Ewa Urbaniak-Rybicka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie,
dr Tomasz Soroka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego,
dr Sabina Sweta Sen- Podstawska oraz mgr Rafał Madeja z Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.
 
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
 
 
 
 
Ostatnia aktualizacja strony: 2018-04-20 19:23:11